Jak wybierać kosmetyki dla dzieci?

2021-09-28

Współcześnie wiele firm kosmetycznych produkuje kosmetyki dla dzieci – przeznaczone zwykle dla dziewczynek w wieku od 5 do 10 lat. Jak poprawnie dokonać wyboru kosmetyków tak, aby były bezpieczne dla naszych dzieci, a jednocześnie spełniały swoje zadanie?

Kosmetyki dla dzieci – w jakim wieku?

Zakaz używania kosmetyków może wywołać u dziecka protest i łzy. Spróbuj przekonać dziecko, że nie musi nosić makijażu, żeby wyglądać pięknie. Jeśli jednak perswazja nie pomaga, a zainteresowanie kosmetykami nie znika, to po prostu trzeba się z tym pogodzić i zastanowić się, jakie produkty będą najwłaściwsze dla dziecka.

Dopóki dziewczynka nie skończy trzech lat, lepiej w ogóle nie używać kosmetyków, nawet tych zaprojektowanych dla dzieci. Kosmetyki dla dorosłych można stosować dopiero po ukończeniu 14 roku życia. Jednak musimy też wiedzieć, że każdy, nawet naturalny kosmetyk może wywoływać alergie. Nawet posiadanie certyfikatu nie gwarantuje bezpieczeństwa dla twojego dziecka. Żeby zredukować ryzyko wystąpienia alergii, kupuj kosmetyki dla dzieci od znanych i zaufanych producentów. Kupując kosmetyki dekoracyjne, należy przestudiować ich skład i odrzucać te, które zawierają agresywne składniki - różne pochodne produktów naftowych, tłuszcze zwierzęce, alkohol i glicerynę pochodzenia nieroślinnego.

Jak stosować kosmetyki dla dzieci?

Każde dziecko naśladuje rodziców, a dziewczynki nie tylko uwielbiają przymierzać buty i stroje mamy, ale także używają jej kosmetyków. To za ich pomocą dziewczynka uczy się być dorosła i piękna. Są jednak negatywne strony stosowania kosmetyków we wczesnym wieku. Oprócz możliwości wystąpienia alergii zbyt wczesne ich użycie, może być przyczyną kompleksów niższości. Wiele zależy od mamy, która musi wytłumaczyć dziecku, w jakich przypadkach stosowanie kosmetyków jest właściwe, a kiedy nie warto ich używać. Naucz ją też przestrzegać kilku zasad, jeśli chodzi o kosmetyki dla dzieci.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić kosmetyki pod kątem reakcji alergicznych i dziecka. Wystarczy nałożyć na nadgarstek niewielką ilość preparatu i odczekać 15 minut. Jeśli nie ma reakcji, możesz zastosować dany produkt. Kosmetyków nie należy stosować codziennie, a jedynie od święta lub na specjalne okazje. Przed pójściem spać należy sprawdzić, czy dziecko zmyło kosmetyki, czy nie. Kosmetyki spłucz ciepłą wodą z użyciem mydła lub specjalnych płynów do demakijażu dla dzieci.

Czy istnieje podział na kosmetyki dla chłopców i dla dziewczynek?

Charakteryzowanie kosmetyków jako "dla chłopców" lub "dla dziewczynek" to często wynik tradycyjnych wzorców i oczekiwań społecznych, a niekoniecznie różnic w potrzebach pielęgnacyjnych. Niemniej jednak, istnieją pewne cechy, które mogą być bardziej powszechne w produktach często przeznaczonych dla danej płci. Kosmetyk dla chłopca często ma neutralny zapach i prostsze opakowanie, skupia się na funkcjonalności i aktywności. W przypadku kosmetyku dla dziewczynki, można spodziewać się większej różnorodności zapachów i tekstur, kolorowego opakowania oraz opcji związanych z estetyką i eksperymentowaniem z wizerunkiem. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że preferencje każdego dziecka są indywidualne, więc warto wybierać produkty zgodnie z ich potrzebami i gustem, zamiast tylko uwzględniać konwencjonalne podziały płciowe.

Jak wybrać właściwy produkt

Wybierając w sklepie krem dla dzieci, szampon lub perfumy, zwróć uwagę na datę ważności. I nie kupuj produktów, których ważność niedługo wygasa. Dziś większość producentów kosmetyków dla dzieci używa delikatnych składników, biorąc pod uwagę wrażliwość i delikatność dziecięcej skóry. Nadal jednak sprawdzaj każdorazowo skład danego produktu, pod kątem obecności złożonych związków chemicznych, konserwantów, barwników. Lepiej, jeśli wybrane kosmetyki wypróbujesz przynajmniej na swojej skórze, zanim oddasz je córce. Kupuj kosmetyki w zaufanych, specjalistycznych sklepach lub aptekach.

Jeśli dziecko ma problemy ze skórę, należy przed pójściem na zakupy skonsultować się ze specjalistami i zakupić kosmetyki określonej marki polecanej przez kosmetologów-dermatologów. W dobie mediów społecznościowych, forów i blogów przed udaniem się do sklepu można przeczytać opinie o niektórych kosmetykach, wrażeniach z użytkowania i tym samym ustrzec się przed zakupem złej jakości produktów.